Kurallar

Republig 2019-2020 Kural Kitapçığı

Tarihler

Republig 2019 – 2020 sezonu 16 Eylül 2019 Pazartesi günü toplam 12 takımın katılımı ile başlar.

 • 1 Temmuz 2019 – 31 Temmuz 2019: Hazırlık maçları dönemi
 • 31 Temmuz 2019 – Toplantı & yeni takımların belirlenmesi
 • 1 Ağustos 2019 – Yeni takımların duyurulması.
 • 1 Ağustos 2019 – 31 Ağustos 2019: Başvuru belgelerinin LYK’ye iletilmesi
 • 16 Eylül 2019: Sezon Açılışı.
 • 30 Aralık 2019 – 6 Ocak 2020: Devre Arası & Transfer Dönemi
 • 1 Haziran 2019 – FİNALLER ve Ödül Töreni

 

Katılım Şartları

Her yeni takım;

 • Takımın genel tanıtımının yapıldığı 2 paragraf yazı.
 • Takım Logosu (PNG)
 • 2 Tip forma tasarımı (PNG) (Açık ve koyu renk olmak üzere)
 • 20 kişilik esame listesi
 • Kuralları bütününün yazılı uygunluğu

ile birlikte en geç 31 Ağustos 2019 tarihine kadar Lig Yönetimi resmi e-posta adresi republig@gmail.com’a göndermesi gerekmektedir. Belgelerin eksik gönderilmesi durumunda ilgili takımın lige başvuru katılım süreci durdurulur.

 

Maç Düzeni

1.   Republig’de maçlar her hafta Pazartesi ve Çarşamba günleri 20:30, 21:30, 22:30 saatlerinde başlar. Maçlar 30’ar dakikalık iki devre şeklinde oynanır. Maçlar 1 orta, 2 yan hakem tarafından saha içinde, 1 gözlemci ve İdari yönetici tarafından saha dışında yönetilir.

2.   Republig’de her hafta maçların özet görüntüleri en geç ilgili hafta Ctesi gecesi saat 24:00’e kadar Youtube kanalına yüklenir.

3.   Republig’de her hafta puan durumu websitesi üzerinden en geç ilgili hafta Ctesi gecesi saat 24:00’e kadar güncellenir.

4.   Republig’de her hafta cezalar en geç ilgili hafta Cuma gecesi saat 24:00’e kadar açıklanır.

5.   Republig’de maçların başlangıç saati hakemin insiyatifi ile en fazla 10 dakika uzatılabilir.

 

Lig Düzeni

1.   Republig’de normal sezon tamamlandığında play-off maçları oynanır.

Play off esasları aşağıdaki gibidir;

 • Normal sezonu 1. bitiren takım PLAYOFF gruplarına +4 puan ile başlar. Gruplarda seri başı olur.
 • Normal sezonu 2. bitiren takım direkt PLAYOFF gruplarına +2 puan ile başlar. Gruplarda seri başı olur.
 • Normal sezonu 3. Ve 4. bitiren takım direkt PLAYOFF grularına +1 puan ile başlar. Gruplarda seri başı olur.
 • Kura çekimi ile 6’şar takımlık 2 grup kurulur. Ligi 1. Bitiren ile 4. Bitiren bir grupta, ligi 2. Ve 3. Bitiren diğer grupta seri başı olmak üzere kura çekimi yappılır. Grupları ilk 4 sırada bitiren takımları CEYREKFINAL oynamaya hak kazanır.
 • Tek maç eliminasyon usulü CEYREKFINAL maçları oynanır. Kazanan 4 takım YARIFINAL oynar. Eşleşmeler puan durumuna göre belirlenir.
  • Grubun 1. si – 2. Grubun 4. sü
  • Grubun 2. si – 2. Grubun 3. sü
  • Grunun 3.sü – 2. Grubun 2. si
  • Grubun 4.sü – 2. Grubun 1. Si
 • Tek maç eliminasyon üsülü YARIFINAL maçları oynanır. Kazanan 2 takım LIGFINALI oynar. Eşleşmeler kura üsülü yapılır.
 • LIGFINALI oynamaya hak kazanan 2 takım tek maçı eliminasyon üsülü maç yapar, kazanan LIG SAMPIYONU olur.

2.   Republig’de LIG KUPASI uygulaması uygulanır. Toplam 12 takım kura ile 6’şarlı 2 gruba ayırılır. Toplam 5 haftalık tek maçlar sonunda grupları ilk 2 sırada bitiren takımlar LIG KUPASI YARIFINAL oynamaya hak kazanır.

 • grubun 1.si – 2. grubun 2.si
 • grubun 2.si – 2. Grubun 1.si

LIG KUPASI YF galipleri kendi aralarında tek maç eleme usulü maç yapar, kazanan 2 takım LIG KUPASI FINALI oynamaya hak kazanır. Kazanan takım LIG KUPASI SAMPIYONU olur.

3.   LIGSAMPIYONU ile LIGKUPASI SAMPIYONU kendi aralarında tek maç eliminasyon usulü maç yapar. Kazanan takım, SUPERKUPA’yı almaya hak kazanır.

 

Cezalar

1.   Republig’de tüm cezalar LYK tarafından belirlenir ve ilgili hafta bitmeden açıklanır. LYK gerek gördüğünde savunma ve kanıt için oyuncu ve takımlara başvurabilir. LYK gerek gördüğü durumlarda diğer kaptanlardan görüş talep edebilir, cezayı emsalleri ile birlikte oylamaya sunabilir.

2.   İlgili hafta ceza gerektirecek durumlar takım kaptanları, gözlemci, hakem ve LYK tarafından gündeme getirilebilir.

3.   Republig’de maç içerisinde oyuncular tarafından görülen sari veya kırmızı kartlardan dolayı ligin herhangi bir sürecinde oyuncunun takımının puanının silinmesi, ceza puanı eklenmesi gibi yaptırımlar sözkonusu değildir.

4.   Maç içerisinde görülen direkt veya 2 sarı karttan görülen kırmızı kart neticesinde takip eden hafta kırmızı kart gören oyuncu oynayamaz. Kırmızı kart gören oyuncuya ayrıca KINAMA cezası verilir. Kırmızı kart cezalısı oyuncunun oynadığı tespit edilirse, ilgili takım ilgili maçta hükmen mağlup sayılır. Takıma KINAMA cezası verilir. LYK kırmızı karta sebep olan harekete bağlı olarak, kırmızı kart gören oyuncuya, hareketi için gerektiğinde birden fazla kınama cezası verebileceği gibi ilgili kişinin direkt ihracına da karar verebilir.

5.   Republig’de maç içerisinde rakip oyuncu, hakem, gözlemci ve İdari yöneticiye karşı edilen her küfür neticesinde küfürü eden her kim olursa olsun küfürün derecesi, sahibi ve hitap ettiği kişiye göre cezalandırılır. Cezalandırmada her küfür sahibinin 3 maç oynamama ve KINAMA cezası alması altı limit, ligden ihraç (oyuncu & takım bazında) üst limittir. Kararlar LYK tarafından belirlenir. LYK gerektiğinde burada da birden fazla kınama cezası verebileceği gibi oyuncuyu direkt ihraç etme yetkisine de sahiptir.

6.   Maçın küfür veya kavga sebebi ile tatil edilmesine neden olan takıma KINAMA cezası verilir.

7.   Esame listesinde olmayan oyuncu oynatılması hükmen mağlubiyet sebebidir. Ayrıca 2 puan silinir. Böyle bir durumda takıma KINAMA cezası verilir.

8.   Aktif lisanslı oyuncu oynatılması yasaktır. Tespiti durumunda oyuncunun oynadığı tüm maçlar, takımı adına hükmen mağlubiyet olarak hesaplanır. Takıma KINAMA cezası verilir.

9.   2 defa maça çeşitli nedenlerle en az 9 kişi ile çıkmayan takımın ihracı oylamaya açılır. Oylama sonucu ihraç kararı verilmemesi akabinde 3. defa maça çıkılmaması direkt ligden ihraç sebebidir. Gelinmeyen maçların tüm bedelini gelmeyen takım karşılar.

10.   3 KINAMA cezası alan oyuncu, kınama cezalarının sebepleri gözetilerek ligden ihraç edilebilir. 3 KINAMA cezası alan takım ihraç için LYK tarafından kaptanlar kurulunda oylamaya sunulur.

11.   LYK kararlarına itiraz, bildirimden sonraki 24 saat içerisinde yapılmalıdır. Aksi taktirde ceza kabul edilmiş sayılır ve ertesi haftadan itibaren uygulanmaya başlar. İtiraz neticesinde LYK konuyu hafta bitmeden tekrar değerlendirecektir.

 

Ödüller

1.   LIGSAMPIYONU Kupası: Lig şampiyonu almaya hak kazanır.

2.   LIGKUPASI Kupası: Lig kupası şampiyonu almaya hak kazanır.

3.   SUPERKUPA Kupası: Süper kupa maçını kazanan takım almaya hak kazanır.

4.   GOL Kralı: Sezon içinde (playoff maçları dahil) en çok golü atan oyuncuya verilir.

5.   Asist Kralı: Sezon içinde (playoff dahil) en çok asist yapan oyuncuya verilir.

6.   Republig Karma Ödülleri: Her takım kaptanı takımı içerisinden bir oyuncu belirler. Toplam 12 takımdan 1’er olmak üzere 12 adet verilir.

7.   Fair Play Ödülü: Sezon içerisindeki çeşitli kriterlerle değerlendirilerek Lig Yönetimi tarafından uygun görülen oyuncu, takım ya da hocaya verilir.

Paylaş